2022. dec 21.

Mamini-Manó holmik szívvel-lélekkel

írta: Mayerné Répási Adrienn
Mamini-Manó holmik szívvel-lélekkel

mano_sziv_kor.jpg

Mamini, ahol a holmik szívvel-lélekkel készülnek! Mai interjúm alanya Adrienn.

Mesélnél magadról néhány mondatban?

Stáhlné Markó Adrienn a nevem, immáron egyéni vállalkozó, feleség és 3 gyermek büszke édesanyja vagyok.
Kisgyermek korom óta bennem él az alkotás vágya. A nagyszülőknél töltött nyarak alatt ámulattal figyeltem, ahogy nagymamám kezei közül számtalan csodaszép kézimunka: höveji hímzett terítők, horgolt, kötött és varrott ruhadarabok került ki. Szerencsésnek mondhatom magam, hogy ezeket a technikákat a nagyi segítségével mind kipróbálhattam. Leginkább a varrásban leltem örömömet, a többiben kevésbé voltam kitartó.
12 évesen varrtam meg életem első komolyabb darabját, egy motoros stílusú, rojtos ujjú farmerdzsekit. Ekkor határoztam el, hogy ebben az irányban szeretnék továbbtanulni.
Így is lett. A szakiskolát 1994-ben fejeztem be Pápán, mint nőiruha-gyártó.
Kezdetben csak a családnak, ismerősöknek varrtam hobbiból, majd általuk egyre több megkeresést kaptam.
Az első gyermekem érkezésére készültek el az első babaholmik.
Az élet viszont úgy hozta, hogy más területeken is helyt kellett állnom, így kerültem kapcsolatba a vendéglátással, kereskedelemmel, informatikával,  adminisztrációval és még számos tevékenységgel. Ezek mellett is mindig megnyugtató érzés volt leülni a varrógép mellé, egyszerűen kikapcsolt a varrás, az alkotás öröme.
Mikor a legkisebb gyermekem is ovis lett, 2019 óta immár főállásban készítem el Nektek és Gyermekeitek részére mindazon egyedi dolgokat, amivel szebbé és praktikusabbá tehetem a hétköznapjaitokat és az ünnepeiteket egyaránt.
271261271_2986107491703011_6403325362593771878_n.jpg
- Hogyan született, minek a hatására a vállalkozásod?
A középiskolai szakirányú képzés és az első gyermekem megszületése után jónéhány évig varrtam, ruhákat javítottam, azonban az élet úgy hozta, hogy családi betegápolás miatt egy időre félre kellett tennem a varrógépeimet. 
A harmadik gyermekem születése után már fontolgattam a hogyan továbbot, mert a munkahelyemen nagyon sokat kellett túlórázni, a pici gyerekek mellett, segítség nélkül sajnos az már nem lett volna opció. Ismerve a hazai munkaadók többségének kisgyermekesekhez való hozzáállását, ekkora már kirajzolódott előttem, hogy csak az lehet a megoldás, ha ismét a magam ura leszek, leporolom a gépeim és újra varrok.
 
- Gyerekek mellett mennyire nehéz egy vállalkozást vinni? Mi okozza a legnagyobb nehézségeket?
Azt mondják, egy vállalkozás első éve kritikus. Szerencsés voltam, segítség nélkül sikerült logisztikailag megoldanom a gyerekek oviba és hazajutását, az első évben egész jól beindult a szekér.
Sajnos nem sokáig örülhettem ennek, mert jött a covid, és mint számtalan anyukának, nekem is napi szinten meg kellett oldani a gyerekek étkezését, az ovisom mellett a problémás első osztályosom online oktatását levezényelni. Mindazonáltal nagyon hálás vagyok a gyerekeimnek, mert igazán jól bírták a hosszú itthon létet. 
Számomra az újabb és újabb hullámok folyamatos nulláról való újrakezdést jelentettek, ez volt az egyik legnagyobb nehézségem. A másik, hogy a bezártság alatt hirtelen rengeteg feketén dolgozó hobbivarró jelent meg, akik alacsony áraikkal elárasztották a közösségi oldalakat és a potenciális vásárló közönséget.
1665556762018-scaled.jpg
 
- Mit tudnál elmondani a Maminiről? Mit találhatnak nálad a vásárlók? 
Szerencsére a törzsvásárlóim azon része megmaradt, akik nem csak az árakat, hanem a minőséget is megnézik és el is várják.
A jelen gazdasági helyzet ellenére is egyre több szülő gondolja úgy, hogy az olcsó kínai termékek helyett inkább a jó minőségű, igényes, magyar kézművesek alkotásait választja.
Igen, drágább. Hiszen nem tömegcikk, nem gyermekmunkások készítik éhbérért egy piszkos gyárban, hanem bevizsgált, tanúsítvánnyal ellátott, beavatott minőségi alapanyagokból kerül ki a varrógép alól minden egyes darab.
A boldog babavárástól kezdve a babás, kis- és nagyobb gyermekes családoknak egyaránt varrok, legyen az többfunkciós szoptatós poncsó, szoptatós karpárna, babaágynemű, babafészek, fonott rácsvédő, hálózsák, babakocsi/autósülés ülésbetét, etetőszék párna, textil tárolók, egyedi neves ovis zsákok, derékalj, sópárna, vízhatlan lepedő, stb.
A környezettudatosan élőket és gondolkodókat pedig  zöld otthon – zero waste textil termékeim várják:
kenyeres zsák, uzsitasak, uzsitáska, újraszalvéta, vászon táska, hálós bevásárlózsák, arctisztító korongok, Mikulás zsákok, ajándéktasakok stb.
1658254320493-scaled.jpg
 
- Mit jelent neked? Mi a hitvallásod a munkádban? mire figyelsz különösen a termékeknél?
A kézzel  vagy géppel való alkotás az életem egyik értelme, számomra örömmunka a szabás- varrás, látni, ahogy az anyag testet ölt. De ne mindegy, hogyan.
Nagyüzemi környezetben nincs lehetőség például a természetes szálú anyagok beavatására szabás és varrás előtt, a minőség a mennyiség rovására megy. Ki ne találkozott már volna az első mosás után összement, megcsavarodott és szinte használhatatlan ruhaneművel?
Mamini – manó holmik, a Te álmaidra szabva!
Mindig abból indulok ki, hogy csak megfelelő minőségű anyagokból érdemes dolgozni, azokból lehet csak olyan terméket készíteni, hogy a vásárlók is elégedettek legyenek. Mivel nálam a minőség elsőbbséget élvez a mennyiséggel szemben, ezért gondosan előkészítem az alapanyagokat, a természetes szálúakat mindig beavatom, kivasalom, hogy elnyerjék végső méretüket és csak ezután szabom és varrom össze őket. Az elkészült és átadott termékek után kapott kedves szavak, elismerő vélemények és az ügyfeleim elégedett mosolya ami miatt nap, mint nap után érdemes ezt így csinálni.
- Mit szeretnél a következő években elérni?
Szeretnék boldogan élni és békében dolgozni. Persze nem jönne rosszul, ha ebben az óriási digitális zajba a Mamini is egyre több emberhez eljuthatna. Éppen ezért készül a webshop is, hogy a mai kor igényeinek és vásárlóinak még jobban meg tudjak felelni.
Szeretném, ha ebben a túlszabályozott világban hagyják nyugodtan dolgozni a kétkezi munkával alkotó kézműves vállalkozókat, mint én is. Bizonyára nem leszek belőle milliomos, csak tisztességesen és becsületesen szeretnék megélni belőle, és ne kelljen többször újraépíteni magam, mint az a bizonyos főnix madár. 
Mamini - manó holmik szívvel-lélekkel
+36706116990

Ha tetszett a cikk, nyomj egy like-ot a Követem gombra jobb felső sarokban laptopról, számítógépről és balra lent tabletról, mobilról. Ha szívesen megvitatnád bővebben, mert teljesen más az álláspontod, akkor normális hangnemben a blogbejegyzés alatt, kommentben megteheted. Továbbá a ReAd-blog Fb oldalán vagy a ReAd-blog csevegő csoportban is megy a témázás a cikkről, ott is megtalálsz.

ReAd-blog Adrija

#interjú #cikk #zerowaste #mamini

Szólj hozzá